Graficzki

Graficzki

galeria r_z

ZPAP, ORz

Rzeszów, ul. 3-go maja 16

Otwarcie 20.10.2020, godz. 18.00 - 11.11.2020

Artystki:
Marta Bożyk, Marlena Biczak, Edyta Stajniak, Agnieszka Dutka, Halina Cader-Pawłowska, Agnieszka Dobosz, Anna Sadowska, Anna Juszczak, Dominika Bobulska, Ewelina Małysa, Joanna Janowska-Augustyn, Magdalena Uchman, Bogna Sroka-Mucha, Monika Wanyura-Kurosad, Małgorzata Stachurska, Kamila Bednarska, Joanna Stawowy, Małgorzata ET BER Warlikowska, Marta Pogorzelec, Małgorzata Malwina Niespodziewana


Kuratorka: Małgorzata Malwina Niespodziewana

(w ramach autorskiego projektu Grafika. Kontynuacja oraz projektu badawczego Wobec artystek. Teorie, zasoby i praktyka)


Wystawa pod patronatem honorowym SMTG w Krakowie


Organizatorzy: Wydział Sztuki – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Galeria r_z – ZPAP, Oddział w Rzeszowie


Wystawa zatytułowana Graficzki to kolejna odsłona prezentująca twórczość artystek zajmujących się grafiką artystyczną. Obecnie, szereg instytucji, przykładem – Tate Modern, programowo organizuje wystawy, retrospektywy i przeglądy twórczości kobiet-artystek. Sześć lat temu krakowskie Triennale zorganizowało wystawę zatytułowaną Grafika jest kobietą. Grafika polska XX i XXI wieku. Aktywnie działają artystki, frakcje, grupy artystyczne, jak chociażby krakowska Grupa 13 – kobiet-graficzek istniejąca od ponad 20 lat.
Pierwsza odsłona wystawy – Graficzki. Heroiny i Heroinki odbyła się w marcu 2020 roku w galerii Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i wpisała się w szereg wydarzeń związanych z obchodami stulecia Kobiet z ASP. Na wystawie znalazły się grafiki wielkich poprzedniczek – Heroin, m. in.: Zofii Stryjeńskiej, Marii Jaremy czy Janiny Kraupe oraz Heroinek – współcześnie tworzących graficzek.
Tym razem, na wystawie Graficzki w rzeszowskiej galerii r-z zobaczymy prace dwudziestu artystek wykładających na co dzień w uczelniach (ASP w Krakowie, ASP w Katowicach, ASP we Wrocławiu, Uniwersytecie Rzeszowskim i Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie) oraz upowszechniających wiedzę na temat grafiki artystycznej. Nie jest to decyzja przypadkowa, ponieważ to właśnie one są jedną z pierwszych generacji artystek-naukowczyń w takiej skali, które – opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy – mogą kształtować nowe pokolenia studentek i studentów na poziomie akademickim i uniwersyteckim. To duża zmiana, jeśli chodzi o rozwój grafiki warsztatowej.
Oprócz prac artystycznych, na wystawie zostaną zaprezentowane krótkie opisy ścieżek badawczych, którymi podążają graficzki, a także zdjęcia artystek przy pracy w pracowni graficznej.