Śmieć/Śmierć - wystawa Grupy 13Śmieć/Śmierć

Grupa 13
wystawa w Białej Sali w drugim budynku na 1.p
Wernisaż odbywa się od 18 do 21 godziny.

Uczestniczki wystawy:
Joanna Adamusiak
Agnieszka Berezowska
Marta Bożyk
Julia Jarża
Agnieszka Dobosz
Elżbieta Kwasek
Katarzyna Niżegorodcew
Joanna Wysocka Panasiewicz
Anna Sadowska
Aleksandra Miksztal
Weronika Szmuc
Małgorzata Malwina Niespodziewana

Kuratorka wystawy:
Margeryta Vladimirova

Ś M I E Ć
Ś M I E Я Ć
Śmieć i śmierć. Czy te zjawiska łączy coś więcej, niż podobieństwo językowe, albo literówka?
Szukając odpowiedzi na to pytanie artystki z Grupy 13 stworzyły wystawę w Galerii Tytano. Ich wypowiedzi lokują się w spektrum między istnieniem i niebytem, sensem i bezsensem, uważnością i wyparciem, śmiercią i śmieciem.
Po śmierci ciało człowieka się rozkłada, stając się częścią natury, zapisem w kolejnych warstwach ziemi. Przedmioty po symbolicznej śmierci stają się śmieciem. Nader często się nie rozkładają. Też stają się częścią natury – np. dryfującymi w oceanach toksycznymi wyspami.
Śmieć, czyli mieć odwagę, działać bez lęku i obaw, przekraczać utarte normy, mówić, to, czego nikt nie chce słyszeć. Śmierć w historii często spotykała tych, co mieli odwagę, takich jak Giordano Bruno. A co po śmierci? Zostają szczątki, ślady, przedmioty. Niektóre są nacechowane, posiadają wartość. Inne pozbawione wartości stają się a priori śmieciem. A może nie? Kto śmie dokonać kategoryzacji?
Wykopaliska archeologiczne, muzealne ekspozycje, antykwariaty, targi staroci i sztuka tworzona z recyklingu są dowodem na to, że mniej lub bardziej anonimowe życie śmieci po śmierci trwa. Ale jak długo potrwa życie po śmieciach?


Margarita Vladimirova
Wrzesień 2020
Małgorzata Malwina Niespodziewana "7", 2020, fot. K. Niżegorodcew